Wszystko o szampanie

Wszystko o szampanie

Szampan czyli wino musujące stanowi nieodłączny atrybut sylwestrowej zabawy. Uznawany jest za najelegantszy trunek na świecie. Jak powstaje i jakie właściwości posiada ten alkohol? Te i inne ciekawostki dotyczące szampana poznasz czytając niniejszy artykuł.

 

Nazwa „szampan” odnosi się do win musujących wytwarzanych w Szampanii. Ten północno-wschodni region Francji charakteryzuje się ostrym klimatem i kredowym podłożemzatrzymującym bardzo dużo wilgoci. Nadają one rosnącej tam winorośli wyjątkowy smak i aromat. Cały sekret szampana tkwi właśnie w winogronach, a nie w technologii jegoprodukcji, która nie stanowi żadnej tajemnicy.

 

Historia szampana

Początki produkcji szampana wiążą się z benedyktynami, a dokładnie z jednym z braci – Dom Perignon. Zajmował się on wytwarzaniem wina na potrzeby zakonu i pewnego razu postanowił odkryć tajemnicę siły, która sprawiała, że wiosną, kiedy temperatura w piwnicach wzrastała, wino zaczynało się burzyć, wysadzając korki oraz rozsadzając butelki. Dochodzenie, które zajęło mu aż 47 lat, w 1690 roku zaowocowało winem musującym, nazywanym winem ojca Perignon lub diabelskim. Opracowana przez benedyktyna metoda wytwarzania wina do dziś nie uległa modyfikacjom.

 

Proces powstawania szampana

Szampan jest dwukrotnie fermentowany, zawiera bąbelki (dwutlenek węgla) powstałe w czasie wtórnej fermentacji, która zachodzi w butelce. Do produkcji szampana używa się trzech odmian winogron: białej – Chardonnay oraz dwóch czerwonych – Pinot Noir i Pinot Meunier. W przepisach są określone granice regionu, z jakiego mogą one pochodzić, informacje o ilości soku wytłaczanego z 1 kg owoców i o tym jak długo musi dojrzewać wino oraz co powinno znaleźć się na etykiecie.

 

Jakie właściwości ma szampan?

Szampan jest bogatym źródłem potasu, wapnia, magnezu i siarki. Zawarty w szampanie dwutlenek węgla jest naturalny, pochodzi z fermentacji, natomiast w innych winach musujących dodawany jest sztucznie. Szampan, przede wszystkim wytrawny, to najmniej kaloryczny alkohol (76 kcal/100 g). Przez wzgląd na zawartość cynku, przed wynalezieniem leków psychotropowych używano go jako środka antydepresyjnego. Ponadto szampan ma działanie moczopędne oraz właściwości oczyszczające.

 

Z czym łączyć i jak podawać szampana?

Jako jeden z wielu trunków na uroczystości czy imprezie szampana podajemy przed winem białym i czerwonym albo do deseru. Można także serwować wyłącznie szampana, począwszy od wytrawnego, a kończąc na słodkim. Szampan świetnie smakuje z truskawkami lub kawiorem, ale oprócz tego pasuje również do ryb, białych mięs, sałat, warzyw. Trzeba jednak pamiętać, że bąbelki przyśpieszają wchłanianie alkoholu, dlatego z piciem szampana należy być ostrożnym i lepiej nie łączyć go z innymi rodzajami napojów wyskokowych. Trunek ten najlepiej podawać schłodzony do temp. 8–10°C. Na 20 minut przed podaniem butelkę powinno się włożyć do wiaderka z lodem lub na około 4 godziny wstawić do lodówki. Szampana pija się w specjalnych, smukłych kieliszkach, zwężanych ku górze, aby wino nie traciło zbyt szybko bąbelków.

bukowydworek

Related Posts

Sylwester marzeń

Sylwester marzeń

Wycieczka jako alternatywa dla sylwestrowej imprezy

Wycieczka jako alternatywa dla sylwestrowej imprezy

Sylwestrowy savoir vivre – czyli jak nie popełnić gafy na imprezie

Sylwestrowy savoir vivre – czyli jak nie popełnić gafy na imprezie

Sylwester – niezwykła noc

Sylwester – niezwykła noc

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *