•   Niedziela, 29 marca 2020
sylwester za granicą

Sylwester w Wielkiej Brytanii

Nadejście Nowego Roku jest niezwykłym wydarzeniem dla wszystkich Brytyjczyków. Jak wygląda powitanie Nowego Roku w tej części Europy?

Jak wygląda Sylwester w Londynie?

Mieszkańcy Edynburga rozpoczynają huczne obchody już trzy dni wcześniej, wraz z rozpoczęciem Hogmanay – święta, które ma swoje korzenie w nordyckim kulcie przesilenia letniego i celtyckim Samhain. Szkoci przez cztery dni zabawy, m.in. niezwykle widowiskowych parad i pokazów sztukmistrzów, żegnają stary rok i witają nowy. Myśląc o noworocznej zabawie nie sposób nie wspomnieć o Londynie. Wraz z wybiciem północy niebo nad miastem płonie blaskiem sztucznych ogni, podziwiany przez mieszkańców i gości tego ogromnego, tętniącego feerią kultur miasta. Pokaz jest niezwykle widowiskowy i można go obserwować z każdego zakątka miasta. Choć widok odbijających się w wodach Tamizy fajerwerków jest niezapomniany, można to potraktować jako pretekst do opuszczenia okolic Mostu Westminsterskiego bądź London Eye i zanurzenia się w innych, nie mniej interesujących dzielnicach Londynu jak choćby Chinatown w Soho, które kusi swoim orientalnym charakterem.

Jak spędzają Sylwestra Londyńczycy?

Tradycja pozostaje jednak w Londynie nadal mocno zakorzeniona - ulubioną formą spędzania sylwestrowej nocy przez Londyńczyków pozostaje wyjście do pubu. Stolica słynie z nich bardziej, niż jakiekolwiek inne angielskie miasto. Nie bez powodu – w Londynie jest ich ponad 5 tysięcy. Różnią się wystrojem, aranżacją, serwowanymi alkoholami i jedzeniem. Jest spośród czego wybierać!

Sylwester w Wielkiej Brytanii… inaczej

Zrezygnowanie z utartego schematu może być jednak okazją do przeżycia czegoś tak wyjątkowego, jak rejs po Tamizie i obserwowanie wibrującej rytmem zabawy, roztańczonej metropolii z poziomu jej wód. Tamiza nawet w normalne dni pozostaje tłoczna od kołysanych jej łagodnym nurtem stateczków i łodzi. A w noc sylwestrową przyjmuje ich jeszcze więcej! Na tych, którzy boją się opuszczać stały ląd czekają angielskie i szkockie zamki. Gospodarze organizowanych w nich imprez dbają o to, by noc spędzana w ich chłodnych murach była naprawdę gorąca i pełna emocji.

Nowy Rok nad Tamizą

Pierwszy dzień stycznia nie jest w Londynie czasem na odpoczynek po szaleństwach minionej nocy. W południe ulicami Londynu rusza wielobarwna Wielka Noworoczna Parada z udziałem ośmiu tysięcy przebranych w fantastyczne stroje artystów i tancerzy (pośród nich oczywiście nie może zabraknąć królewskiej pary!) akrobaci, klauni oraz kierowcy zabytkowych oldsmobilów w strojach z epoki. Parada gromadzi na trasie od hotelu Ritz na Piccadilly aż do Parliment Square nawet pół miliona oglądających.

Zobacz również