Sylwestrowy savoir vivre – czyli jak nie popełnić gafy na imprezie

Sylwestrowy savoir vivre – czyli jak nie popełnić gafy na imprezie

Niezależnie czy w sylwestra bawimy się na eleganckim balu, kameralnej imprezie, w lokalu lub domu, wśród szykownych gości czy przyjaciół warto pamiętać o dobrym wychowaniu. Dzięki znajomości zasad savoir vivre’u nie popełnimy żadnego faux pas oraz nie wprawimy siebie i innych w zakłopotanie niewłaściwym zachowaniem.

 

Znajomość zasad savoir vivre, które traktują o tym co wypada, a czego bezwzględnie nie wolno robić w towarzystwie, powinna cechować każdego kulturalnego człowieka. Warto wcześniej przypomnieć sobie kilka istotnych kwestii, które na pewno pomogą ustrzec się przed kłopotliwymi sytuacjami.

 

Sylwestrowy savoir vivre – powitanie

Dobre wychowanie powinniśmy zaprezentować już przy powitaniu. Wchodząc na imprezę trzeba przywitać się z obecnymi już gośćmi. W przypadku, gdy do spotkania dochodzi w trakcie przyjęcia, wtedy trzeba pamiętać, że mężczyzna kłania się kobiecie, młodszy – starszemu, idący – stojącemu, a jedna osoba – grupie. Istotną rolę odgrywa również forma powitania, która odbywa się poprzez podanie dłoni. Tutaj należy zwrócić uwagę na to, że kobieta pierwsza powinna wyciągnąć rękę do mężczyzny – wśród równych wiekiem, a osoba starsza do młodszej i jest to niezależne od płci. Nie wypada podawać dłoni przez stół i przy powitaniu należy zza niego wyjść. Niektórzy panowie miłośnicy polskiej tradycji, witają panie przez pocałunek w dłoń. Ten zwyczaj ma bardzo elegancki charakter i wyraża szacunek wobec kobiety. Mimo to nie wszystkie kobiety lubią być tak witane. Aby uniknąć całowania muszą więc podać dłoń zdecydowanie, kciukiem skierowanym ku górze.

 

Savoir vivre przy konwersacji

Nieodłącznym elementem imprezy sylwestrowej oprócz tańca jest również rozmowa. Tutaj także obowiązują pewne zasady, dzięki którym wieczór może przebiegać w przyjaznej atmosferze. Aby tak właśnie było najlepiej poruszać neutralne i bezpieczne tematy, zwłaszcza kiedy rozmawia się z kimś po raz pierwszy. Żeby nie popełnić gafy w trakcie imprezy sylwestrowej korzystniej jest unikać dyskusji na drażliwe tematy np. dotyczące polityki czy plotek. Istotną sprawą jest również okazanie zainteresowania swojemu rozmówcy.

 

Zachowanie przy stole

Na udanej zabawie sylwestrowej nie może zabraknąć także eleganckich dań, różnego rodzaju przekąsek oraz napojów. Z tych względów na stole zwykle znajdują się sztućce i naczynia, których na co dzień nie używamy. Zanim więc udamy się na imprezę warto zaznajomić się z informacjami, co i do jakich potraw użyć. Ponadto ważne jest również zachowanie taktu i umiaru w jedzeniu i piciu (zwłaszcza napojów wyskokowych). Stosując się do tych kliku reguł savoir vivre’u podczas imprezy sylwestrowej unikniemy niezręcznych momentów, zrobimy miłe wrażenie i zachowamy dobre wspomnienia.

bukowydworek

Related Posts

Sylwester marzeń

Sylwester marzeń

Wycieczka jako alternatywa dla sylwestrowej imprezy

Wycieczka jako alternatywa dla sylwestrowej imprezy

Sylwester – niezwykła noc

Sylwester – niezwykła noc

Sylwestrowe dekoracje

Sylwestrowe dekoracje

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *