Sylwester w Wielkiej Brytanii

Sylwester w Wielkiej Brytanii

Nadejście Nowego Roku jest niezwykłym wydarzeniem dla wszystkich Brytyjczyków. Jak wygląda powitanie Nowego Roku w tej części Europy?

Jak wygląda Sylwester w Londynie?

Mieszkańcy Edynburga rozpoczynają huczne obchody już trzy dni wcześniej, wraz z rozpoczęciem Hogmanay – święta, które ma swoje korzenie w nordyckim kulcie przesilenia letniego i celtyckim Samhain. Szkoci przez cztery dni zabawy, m.in. niezwykle widowiskowych parad i pokazów sztukmistrzów, żegnają stary rok i witają nowy. Myśląc o noworocznej zabawie nie sposób nie wspomnieć o Londynie. Wraz z wybiciem północy niebo nad miastem płonie blaskiem sztucznych ogni, podziwiany przez mieszkańców i gości tego ogromnego, tętniącego feerią kultur miasta. Pokaz jest niezwykle widowiskowy i można go obserwować z każdego zakątka miasta. Choć widok odbijających się w wodach Tamizy fajerwerków jest niezapomniany, można to potraktować jako pretekst do opuszczenia okolic Mostu Westminsterskiego bądź London Eye i zanurzenia się w innych, nie mniej interesujących dzielnicach Londynu jak choćby Chinatown w Soho, które kusi swoim orientalnym charakterem.

Jak spędzają Sylwestra Londyńczycy?

Tradycja pozostaje jednak w Londynie nadal mocno zakorzeniona – ulubioną formą spędzania sylwestrowej nocy przez Londyńczyków pozostaje wyjście do pubu. Stolica słynie z nich bardziej, niż jakiekolwiek inne angielskie miasto. Nie bez powodu – w Londynie jest ich ponad 5 tysięcy. Różnią się wystrojem, aranżacją, serwowanymi alkoholami i jedzeniem. Jest spośród czego wybierać!

Sylwester w Wielkiej Brytanii… inaczej

Zrezygnowanie z utartego schematu może być jednak okazją do przeżycia czegoś tak wyjątkowego, jak rejs po Tamizie i obserwowanie wibrującej rytmem zabawy, roztańczonej metropolii z poziomu jej wód. Tamiza nawet w normalne dni pozostaje tłoczna od kołysanych jej łagodnym nurtem stateczków i łodzi. A w noc sylwestrową przyjmuje ich jeszcze więcej! Na tych, którzy boją się opuszczać stały ląd czekają angielskie i szkockie zamki. Gospodarze organizowanych w nich imprez dbają o to, by noc spędzana w ich chłodnych murach była naprawdę gorąca i pełna emocji.

Nowy Rok nad Tamizą

Pierwszy dzień stycznia nie jest w Londynie czasem na odpoczynek po szaleństwach minionej nocy. W południe ulicami Londynu rusza wielobarwna Wielka Noworoczna Parada z udziałem ośmiu tysięcy przebranych w fantastyczne stroje artystów i tancerzy (pośród nich oczywiście nie może zabraknąć królewskiej pary!) akrobaci, klauni oraz kierowcy zabytkowych oldsmobilów w strojach z epoki. Parada gromadzi na trasie od hotelu Ritz na Piccadilly aż do Parliment Square nawet pół miliona oglądających.

bukowydworek

Related Posts

Sylwester na nartach we Włoszech

Sylwester na nartach we Włoszech

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *