Czy znasz przesądy związane z sylwestrem?

Czy znasz przesądy związane z sylwestrem?

Tak jak każde święto tak i sylwestrowi przypisane są pewne tradycje i przesądy. Takie ludowe zabobony należy traktować z przymrużeniem oka. Warto jednak dodać, że mogą one stanowić ciekawy element sylwestrowej imprezy. Poznaj najpopularniejsze z nich.

 

 

Zwyczaj obchodzenia Sylwestra w nastroju szampańskiej zabawy zapoczątkowano na przełomie XIX i XX stulecia. Dawniej święto żegnania starego i witania nowego roku obchodzili tylko bogate elity, jednak z czasem zwyczaj ten zakorzenił się w całym społeczeństwie. Z sylwestrem związane są najróżniejsze przesądy i wróżby, które mogą być pomysłowo wykorzystane jako elemnet zabawy sylwestrowej.

Sylwestrowe przesądy

Jednym z najpowszechniejszych przesądów sylwestrowych jest ten mówiący, że w starym roku należy pozamykać wszystkie ważne sprawy, np. uregulować długi, pogodzić się ze wszystkimi, a zwłaszcza z wrogami i posprzątać mieszkanie, aby w nowy rok wkroczyć z czystym kontem.

Inny przesąd mówi, że na koniec roku gospodynie powinny wypełnić lodówkę różnymi przysmakami, aby w nowym roku rodzina nie zaznała biedy, a domownicy powinni mieć przy sobie przynajmniej po kilka monet, które symbolizują przypływ gotówki. Jednak największą pomyślność ma przynieść nakręcenie zegara zaraz po północy, przy czym trzeba dodać, że zatrzymanie jego wskazówek to jednak zły znak. Kiedy zegarowe wskazówki wybiją północ najstarsza z biesiadujących osób powinnna otworzyć okna zapraszjąc w ten sposób dobre duchy i Nowy Rok do środka.

Kolejny intersujący przesąd stanowi zjadanie podczas imprezy sylwestrowej okrągłych dań oraz przekąsek, w imię wiary w to, że wszystko co okrągłe zwiastuje szczęście. W celu zapewnienia sobie powodzenia u płci przeciwnej kobiety, przed wyjściem na zabawę sylwestrową, powinny wsypać do buta kilka ziarenek maku i włożyć nową bieliznę.

Kolejne wierzenie mówi, że pukający po północy do drzwi jasnowłosy mężczyzna zwiastuje dużo szczęścia, z kolei kobieta zawsze jest zapowiedzią kłopotów.

Sylwestrowa noc to także okazja do uwolnienia się od przykrych i niemiłych wspomnień oraz zmartwień czemu służyć ma spisanie ich na czerwonej kartce, a nastepnie spalenie jej.

Pamiętajmy jednak żeby nie brać zbyt poważnie tego typu przesądów, o wiele więcej szczęścia i pomyślności w życiu przyniesie nam pozytwne nastawienie, uśmiech oraz życzliwość, szacunek i tolerancja wobec innych osób. Przesądy natomiast wykorzystajmy jako nietypową formę sylwestrowej zabawy, która z pewnością uatrakcyjni imprezę.

bukowydworek

Related Posts

Sylwester marzeń

Sylwester marzeń

Wycieczka jako alternatywa dla sylwestrowej imprezy

Wycieczka jako alternatywa dla sylwestrowej imprezy

Sylwestrowy savoir vivre – czyli jak nie popełnić gafy na imprezie

Sylwestrowy savoir vivre – czyli jak nie popełnić gafy na imprezie

Sylwester – niezwykła noc

Sylwester – niezwykła noc

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *